Сглобяемите къщи са високо енергоефективни.
Те са проектирани по такъв начин, че може да избереш всякакъв вид топлоносител.
Има различни варианти за отопление, които се избират съобразно инфраструктурата и желанията на собственика.
Повечето къщи се отопляват с електрически конвекторни радиатори, тъй като режимът им на работа е оптимизиран, а електрическата консумация- намалена. Използват се често поради малките топлозагуби. Това е най-екологичният тип отопление.
Всяка сглобяема къща може да се отоплява и на твърдо гориво с дърва и въглища.
Пелетните котли, климатиците и Термопомпеното отопление също са варианти за отопление на сглобяеми къщи.
Отоплението с термопомпи спестява още повече електроенергия.
По начало малката загуба на енергия при сглобяемите къщи дава възможност да се използва какъвто и да е енергоизточник. Освен това, той може да е с много по-висока енергоефективност.
Преди да вземеш решение какъв тип отопление желаеш за твоята къща, трябва да се съобразиш с факта какъв период от време ще прекарваш там, дали е за постоянно живеене или за почивка. При инсталирането на отоплителната система трябва да се отчитат правилно топлинните загуби, което се прави още при самото проектиране.
Сглобяемите къщи са универсални и не поставят ограничения пред нито една отоплителна система. Значително намаляват разходите за отопление, тъй като конструкцията е енергоефективна и мощността на топлоносителя е в пъти по-малка от този на монолитните къщи.
Както казахме в сглобяемата къща може да се използва всякакъв вид отопление. Колкото е по-подходящ един вид отопление за една монолитна сграда, толкова е подходящ и за отопление на сглобяема къща.
Фактът, че конструкцията е сглобяема не е показател за ограничение при избора на отоплителна система.
Разходите за климатизация на една сглобяема къща са много по-малки от тези на монолитна сграда. Причината за това е в използването на материалите, от които се изработват сглобяемите конструкции. Употребяват се такива като каменна вата и гипсокартонени плоскости, а това прави сградата енергийноефективна. Нека не забравяме и качественото остъкление, което има топлоизолационни свойства.
Сглобяемата къща в комбинация с качествено изработени врати и прозорци, ще ти даде уюта и комфорта от който се нуждаеш.
Технологията им на изграждане позволява избягването на термомостове и конденз.
Температурната разлика между стената и въздуха вътре при сглобяемите къщи е 1 °, докато при монолитните е 7-8°.
С правилното топлоизолиране разходите при сглобяемите домове стават минимални.